יום עיון נוסף שעוסק בנושא שקרוב לליבי- אבות ואבהות. הפעם מזווית חשובה שלעיתים נשכחת- המקום של האבות בתוך הטיפול של ילדיהם. יום העיון מיועד לאנשי טיפול מכל הזרמים, ובמיוחד לאלו המעוניינים להתנסות בחשיבה ובהמשגה של התרפיה בהבעה ויצירה.

למרות שמוקד ההתעניינות שלי הוא ביחסים בין אבות ובנים, הפעם ארצה על היחסים המודעים והלא מודעים בין אבות ובין המטפל או המטפלת, וכיצד אלו משפיעים על הטיפול של הילד. 

מהרו להירשם!

 

תוכנית יום העיון:

09:00 – 08:30   –  התכנסות

09:30 – 09:00   –  דברי ברכה ראשת  י.ה.ת  – תמי ירמיהו

                        –  יו"ר חטיבת האמנות החזותיתענת ליבן

9:30-10:15     גברים וטיפול הילכו השנים יחדיו?

עד כמה אנחנו מכירים את סיפורם של הגברים בחברה הישראלית? מקובל לומר שגברים מתנגדים לטיפול, האם זה נכון?  איך מתאימים את העולם הטיפולי לצרכיהם הייחודים של גברים? איזה מודלים וטכניקות יעילים בעבודה טיפולית עם בנים ובני נוער?

תמיר אשמן  – עו"ס קליני ומטפל בקבוצות גברים. רכז התוכנית להכשרת מנחי גברים באוניברסיטת תלאביב.

11:00- 10:15   אבא שלי גם יתלכלך?  

ההרצאה תדון ביחסי אבות ובנים, על מאפייניהם הייחודיים, כפי שהם מתבטאים בטיפול באמנות. בעבודתי לאורך השנים נוכחתי לראות שאבות נפקדים, לעתים קרובות מדי, מחיי ילדיהם. דבר זה מתרחש עקב נורמות חברתיות שרואות עדיין את תפקיד הגבר כמפרנס העיקרי ותפקיד האישה כמגדלת העיקרית של הילדים. לעתים ההורים ערים ליחסי הכוחות שהשתרשו בבית ובפעמים אחרות הם אינם מבחינים במצב זה, ומגיעים לטיפול עקב קושי מוצהר אחר. לנושא סבוך זה מצטרפים מספר גורמים, חלקם סמויים וחלקם גלויים. ההרצאה תציף סוגיות ביחס לנושא דרך וינייטות מטיפולים באבות ובנים וחיבורים לתולדות האמנות.

יוני שור –  הוא מטפל באמנות ואמן, מדריך בכיר ומורה במכללה האקדמית לחברה ואמנויות. מפתח מודלים לעבודה ולאבחון בטיפול באמנות ומדגיש בגישתו את מקומו של התהליך האמנותי כתהליך מרפא.   

11:30 – 11:00 –   הפסקת אוכל

13:30- 11:30  –   הרצאות המליאה

11:30-12:30    אלוהים, ליוס והריאליסט באים להדרכת הורים

כיצד מיתוסים אגדות וארכיטיפים נכנסים לחדר הטיפול כשמדובר באבות? האם אנו יכולים בכלל לראות אבות שלא דרך המיתוסים? כיצד הם יכולים לסייע לטיפול וממה אנו צריכים להיזהר? בהרצאה נתבונן על מיתוסים ודימויים על אבהות וקשר אב-ילד, ונבחן סוגיות של השלכה והעברה נגדית. 

יואב כהןמנור –  ביבליותרפיסט. מטפל בבני נוער במסגרת משרד החינוך ובקליניקה פרטית.

13:30- 12:30  מלב אל לבמגבר אל גבר

בגיל ההתבגרות בנים עסוקים בגיבוש הזהות הגברית שלהם, דווקא בשלב זה הם זקוקים לרוב לדמות גברית משמעותית. המפגש  עם מטפל גבר מאפשר שפה משותפת של "גברים" , ומצד שני מזמן קשר משמעותי שיכול להרחיב ולהגמיש את מושג הגבריות.  הטיפול באמנות כאשר הוא מותאם לצרכיהם של המתבגרים "להרגיש גברים" , יכול לאפשר תהליך טיפולי משמעותי.

יהודה רודרמןמטפל באמנות 8 שנים עם נערים מתבגרים, בתיכון אמי'"ת.

סדנאות (מתקיימות במקביל להרצאות המליאה באולם 70):

סדנה 1 –  ואיפה אבא

תצלומי המשפחה הישנים שלנו, כל עוד הם כאן, הם מקור בלתי נדלה לעבודה טיפולית. הם מעוררים זיכרונות, עוזרים לזהות דפוסים משפחתיים, לבטא רגש ומשאלה לשינוי. בסדנה נשתמש בתצלומי ילדות ובתצלומי משפחה דמיוניים כדי לשוב ולהתבונן על מקומו של אבא בחיינו.  המשתתפים יתבקשו להביא 3 תצלומי משפחה, תצלומים של משפחות אחרות, חמרי קולאז' אישיים כמו: מפות, מסמכים, ניירות מגוונים.

אמירה אור –  פסיכולוגית ומדריכה בטיפול באמנות, משתמשת בצילום בעבודתי הטיפולית.

סדנא 2 – סודות וסיפורי ילדות 

בסדנא תוצג התערבות טיפולית באמצעות אמנות תוך שימוש במושגים של תיאוריות פסיכואנליטיות והתיאוריה הנרטיבית . נשתמש בחומרי יצירה שונים שבאמצעותם נסייע לילדים שעברו טראומה לעבד ולהבנות סיפור חיים קוהרנטי עם רצף משמעותי ומובן עבורם בליווי ההורים. 

סלינה רוזנבלום לפלמןתרפיסטית באמצעות אמנות ומדריכה במשרד החינוך, משלבת בעבודתה מס' גישות נרטיבית ו CPP.  עובדת עם ילדים ומשפחות אומנה.

סדנא 3 – אבא שלי גם יתלכלך?  – יוני שור

סדנאת פיסול בעץ ובקרטון שבה יעבדו המשתתפים בזוגות, על מנת ליצור פסלים משותפים בחומרים המצריכים עבודה פיסית מאומצת, ושמחייבים שיתוף פעולה.

 14:00- 13:30 – סיכום ופרידה

דמי הרשמה: חברי י.ה.ת: 80      סטודנטים: 50      אורחים: 100

להרשמה דרך האתר